Příčiny ženské neplodnosti

Mezi příčiny ženské neplodnosti patří neprůchodnost vejcovodů, anovulace, endometrióza, imunologické příčiny neplodnosti, poruchy dělohy a poruchy děložního čípku.

Neprůchodnost vejcovodů, srůsty

Vyskytuje se u žen, které překonali zápaly orgánů genitálu, anebo pohlavní choroby. Jeden nebo oba vejcovody jsou postihnuté chronickým zánětem a nejsou schopny transportovat vajíčko nebo embryo dělohy. Uzávěr je úplný – spontánní otěhotnění je vyloučeno, anebo částečný – spontánní otěhotnění je možné, ale málo pravděpodobné, navíc hrozí riziko mimoděložního těhotenství (extrauterinní gravidity).

Anovulace

Neschopnost vaječníků ovulovat – uvolnit vajíčko schopné oplození. Častá příčina, vyskytuje se u žen s nepravidelným cyklem, zvýšeným ochlupením, obezitou, výtokem z prsních bradavek, vrozenými vývojovými vadami a genetickými poruchami.

Endometrióza

Zvláštní, ale časté onemocnění, při kterém se buňky sliznice děložní dostanou do břišní dutiny, kde se uchytí a podléhají menstruačnímu cyklu, čili jakoby „menstruují“. Krev nemá kam odtékat a tak tvoří menší ložiska až velké cysty naplněné starou krví. Tato ložiska vnímá imunitní systém jako cizorodé a reaguje obrannou reakcí. Vznikají srůsty a reakce podobná zápalu, která znemožňuje otěhotnět, navíc ženy postižené endometriózou často trpí bolestmi.

Imunologické příčiny neplodnosti

Partnerovy spermie jsou vnímány organizmem ženy, jako antigen, proti kterému vytváří protilátky, tvořící se v hlenu děložního čípku a likvidující spermie. Ty se pak nedostanou do vyšších partií vnitřních rodidel.

Poruchy dělohy

Častá příčina infertility – neschopnosti donosit už vzniklé těhotenství. Jde o vývojové vady ( přepážka v dutině, různé druhy zdvojení dělohy), srůsty v dutině po poraněních (zákroky) a podobně.

Poruchy čípku děložního

Oslabení svaloviny čípku buď vrozené anebo získané (umělé přerušení těhotenství, spontánní potraty) taktéž způsobuje infertilitu čili předčasné ukončení těhotenství – potraty nebo předčasné porody.